W dniu 24 lutego 2014 r. miała miejsce historyczna chwila. Uroczyście otwarto i poświęcono żłobek „Krainę Malucha”, do którego już od dwóch miesięcy uczęszczają najmłodsi mieszkańcy naszej gminy. Pierwsze miesiące były dla maluchów okresem adaptacji. Proces ten przebiegł jednak bardzo szybko i pomyślnie, dlatego maluchy, które obecnie czują się już jak u siebie, mogły z radością uczestniczyć w tym ważnym dla nich wydarzeniu. Inwestycja ta mogła być zrealizowana dzięki pozyskanym przez Gminę Połaniec funduszom z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach „Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3  Maluch” oraz środkom z budżetu Miasta i Gminy Połaniec. Wykonawcą budowy żłobka była firma PPHU "AGRO-BAZA" Waldemar Misiak. Kwota całkowita zadania pn. "Budowa i wyposażenie żłobka w celu zapewnienia opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w Gminie Połaniec”  to 1 879 315,12 zł, z czego 80 %  tej kwoty to dofinansowanie.

 

W ten dzień na wszystkie dzieci czekało wiele atrakcji. W grupach odbyły się wesołe zabawy, a szef kuchni przygotował smaczną czekoladową fontannę. Dzieci z radością kosztowały czekoladę nabieraną na kukurydziane chrupki. O godzinie 14.00 przybyli zaproszeni goście, którzy byli witani przez Panią dyrektor Annę Kaniszewską oraz personel żłobka. Każdy otrzymał pamiątkowy obrazek „Krainy Malucha” oraz mógł zobaczyć fotoreportaż jak powstawał żłobek. Przybywających do żłobka gości, witała pani Anna Kaniszewska - Dyrektor Żłobka wraz z przedszkolakami, którzy na tę uroczystość przygotowali dla każdego piękne kartki, upamiętniające dzień otwarcia „Krainy Malucha”. Gdy  sala była już pełna, głos zabrała pani Anna Kaniszewska, która serdecznie podziękowała wszystkim za przybycie. Wśród przybyłych osobistości nie zabrakło Michała Skotnickiego – Starosty Powiatu Staszowskiego, Jacka Tarnowskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, Stanisława Lolo – Przewodniczącego Rady Miejskiej, Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej – Zdzisława Kwiatkowskiego i Andrzeja Wawrzyńca, ks. Witolda Dobrzańskiego, radnych Rady Miejskiej, prezesów, dyrektorów, kierowników jednostek organizacyjnych z terenu gminy Połaniec, kierowników referatów z Urzędu Miasta i Gminy Połaniec, pracowników żłobka i przedszkola oraz rodziców. Gośćmi honorowymi byli oczywiście najmłodsi – podopieczni żłobka „Kraina Malucha”. Pani Dyrektor kontynuując, odczytała list gratulacyjny od Arkadiusza Bąka – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Wiceministra Gospodarki, który napisał:

…Czuje się zaszczycony zaproszeniem na uroczyste otwarcie żłobka „Kraina Malucha” w Połańcu. Serdecznie dziękuję za pamięć oraz chęć goszczenia mnie na uroczystości, szczerze żałując nieobecności spowodowanej licznymi obowiązkami. Pozwolę sobie tą drogą przekazać Państwu gorące pozdrowienia. Składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania władzom lokalnym za trud i wysiłek włożony w realizację tej inwestycji. Jestem przekonany, że żłobek „Kraina Malucha” będzie doskonale wypełniał zadania związane z opieką, wychowaniem i edukacją najmłodszych dzieci, a ich uśmiech oraz wdzięczność rodziców będą dla Państwa motywacją do dalszej pracy. Wyrażając przekonanie, że nowo powstały obiekt wpisze się w potrzeby mieszkańców Połańca, życzę pomyślności i sukcesów w spełnianiu kolejnych zamierzeń oraz celów.

Z poważaniem,
Przewodniczący Sejmiku
Arkadiusz Bąk

W swoim przemówieniu Pani Anna Kaniszewska, podkreśliła, iż – …dzisiejszy dzień jest dla nas wyjątkowy, tak bardzo oczekiwany zarówno przez rodziców małych dzieci, jak i przez całe nasze środowisko połanieckie. Żłobek w Połańcu „Kraina Malucha”, powstał z inicjatywy Pana Burmistrza Jacka Tarnowskiego i Rady Miejskiej z Panem Przewodniczącym Stanisławem Lolo na czele. Inwestycja ta mogła być zrealizowana dzięki pozyskanym przez Gminę Połaniec funduszom z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech „Maluch” oraz środkom z budżetu Miasta i Gminy. Do naszego żłobka może uczęszczać czterdzieścioro dzieci do dwóch dwudziestoosobowych grup w wieku od dzwudziestego tygodnia życia do trzech lat. Bardzo ważne i cenne dla naszych mieszkańców jest to, że w placówce powstały nowe miejsca pracy dla czternastu osób. Placówka jest na miarę dwudziestego pierwszego wieku, (…) jest i będzie wizytówką naszej gminy, a stworzone warunki pozwolą naszym dzieciom poszerzać umiejętności, rozwijać zainteresowania, a nam sprawować należytą opiekę nad ich rozwojem i z wiarą patrzeć w przyszłość. Szanowni Państwo, kierować taką placówką to prawdziwy zaszczyt ale i odpowiedzialność. Pragnę wszystkich zapewnić, że wspólnie z całym personelem poczynimy wszelkie starania, aby Żłobek „Kraina Malucha” był placówką godną zaufania  rodziców, miejscem, gdzie dziecko jest najważniejsze i czuje się bezpiecznie. Następnie Pani Dyrektor poprosiła o uroczyste symboliczne otwarcie żłobka w Połańcu Pana Burmistrza Jacka Tarnowskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Stanisława Lolo.

Burmistrz – Jacek Tarnowski przystępując do symbolicznego przekazania klucza na ręce Pani Dyrektor, podziękował wszystkim za wspólny trud, jaki został włożony w to miejsce. Wyraził także swą wdzięczność za wsparcie, jakie gmina Połaniec otrzymuje przy tego typu inwestycjach od władz województwa świętokrzyskiego – Pana Marszałka Adama Jarubasa, Pana Piotra Żołądka i Pani Wojewody. Na ręce rodziców przekazał gratulacje oraz życzenia, zapewniając, iż mogą być spokojni o swoje pociechy, pozostawiane w nowej placówce. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Lolo, który wyraził swoją radość z możliwości uczestniczenia w tej  uroczystości, zwracając uwagę na to, iż takich placówek w naszym powiecie, województwie jest niewiele, dlatego tym bardziej jest to istotna inwestycja i co najważniejsze podyktowana potrzebą mieszkańców. Głos zabrał także Starosta Powiatu Staszowskiego – Michał Skotnicki, który pogratulował samorządowi i mieszkańcom trafnej inwestycji, cytując słowa Pana Marszałka Adama Jarubasa -  „że tak naprawdę to demografia jest najważniejsza” oraz życząc aby żłobek ten był zawsze pełny. Po tych krótkich przemówieniach, symbolicznie przekazano klucz na ręce Dyrektor Żłobka, pracowników oraz rodziców.

Rada Rodziców Żłobka w Połańcu, którą reprezentowały Panie Magdalena Jakubik – Przewodnicząca Rady Rodziców Żłobka oraz Sylwia Piotrowska – Sekretarz Rady Rodziców Żłobka, chcąc wyrazić wdzięczność za stworzenie nowej placówki, jaką jest żłobek w Połańcu, przekazały słowa podziękowania oraz kwiaty na ręce starosty i samorządu połanieckiego. Następnie poproszono ks. Witolda Dobrzańskiego o poświęcenie obiektu.  Po tych czynnościach Żłobek „Kraina Malucha” został oficjalnie uznany za otwarty! Swoje uznanie oraz gratulacje na ręce Pani Dyrektor Anny Kaniszewskiej złożyli również goście – przedstawiciele placówek oświatowych, jednostek organizacyjnych z terenu miasta i gminy Połaniec, przekazując na rzecz nowo otwartego żłobka drobne upominki. Następnie na środku sali wystąpiły maluchy – podopieczni nowej placówki i bohaterzy uroczystości. Przywitane gromkimi brawami zaśpiewały i zatańczyły w rytm dziecięcych piosenek „Boogie Woogie” oraz „Koła autobusu kręcą się”. Gościnnie w „Krainie Malucha” wystąpiły dzieci z połanieckiego przedszkola, które również przygotowały ciekawy i zabawny repertuar. To był najważniejszy punkt uroczystości - występy dzieci z grupy żłobkowej „Żabki” oraz przedszkolaków z grupy „Smerfy” z Przedszkola Publicznego w Połańcu Filia Nr 1. Mali artyści otrzymali wiele braw i słodkie upominki. Po występach najmłodszych, przyszedł czas na wspólną zabawę taneczną, podczas której nasi milusińscy bawili się wspaniale.

Uroczystość ta była świetną okazją do tego, aby przekonać się, jak dobrze swoją rolę, nie tylko opiekuńczą, ale i wychowawczą spełnia nowa placówka. Piękne występy dzieci, które były świetnie przygotowane, ich uśmiech oraz chęć do wspólnej zabawy, to tylko pojedyncze osiągnięcia kadry wychowawczej żłobka. Widać, że nasze maluchy czują się tu jak u siebie w domu, odnoszą pierwsze swoje sukcesy, a poprzez naukę i zabawę poznają świat. I co najważniejsze są bezpieczne.

Na zakończenie każdy miał możliwość zwiedzenia żłobka „Kraina Malucha”.

Copyright © 2024 Żłobek w Połańcu  Rights Reserved.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć ciasteczka: Jak wyłączyć ciasteczka w przeglądarce..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information